Zece instituții medicale din Republica Moldova vor beneficia de lucrări de modernizare energetică în cadrul Proiectului de Eficiență Energetică, care urmărește reducerea consumului de energie și îmbunătățirea condițiilor pentru pacienți și personalul medical.
Potrivit Ministerului Energiei, în urma lucrărilor de renovare, spitalele vor fi mai călduroase în sezonul rece și mai răcoroase în perioada verii, vor consuma mai puțină energie și vor dispune de încăperi adaptate standardelor actuale de îngrijire medicală.
Proiectul este finanțat de Uniunea Europeană, Banca Europeană de Investiții, Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare și Guvernul Republicii Moldova.
Implementarea proiectului este asigurată de Unitatea Consolidată pentru Implementarea și Monitorizarea Proiectelor în domeniul Energeticii (UCIPE), sub patronajul Ministerului Energiei.



