EPPO a trimis în judecată doi conducători ai unei asociații din România pentru fraudă cu fonduri Erasmus+

EPPO a trimis în judecată doi conducători ai unei asociații din România pentru fraudă cu fonduri Erasmus+
EnglishFrançaisРусский

Parchetul European (EPPO), prin biroul din Iași, a trimis în judecată președintele și vicepreședintele unei asociații, în urma unei anchete privind șase proiecte finanțate prin programul Erasmus+.

Potrivit EPPO, cei doi sunt acuzați că au folosit documente falsificate pentru a obține și deturna fonduri europene în interes personal. Anchetatorii susțin că unele proiecte au fost implementate doar parțial, iar altele nu au fost realizate deloc. De asemenea, în anumite cazuri, costurile proiectelor ar fi fost majorate artificial prin declarații false.

Programul Erasmus+ oferă un avans de până la 80% din valoarea grantului, fonduri care rămân proprietatea Uniunii Europene până la prezentarea și aprobarea raportului final.

Dacă vor fi găsiți vinovați, cei doi riscă pedepse cu închisoarea de la doi la șapte ani.

În cadrul aceluiași dosar, asociația implicată, reprezentată de un mandatar, a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției, care urmează să fie aprobat de instanță. Conform acordului, părțile au convenit asupra aplicării unei sancțiuni financiare și a publicării hotărârii judecătorești ca măsură suplimentară.

Anterior, EPPO a dispus sechestrarea unor bunuri, inclusiv imobile, un automobil și conturi bancare, pentru recuperarea prejudiciului estimat la 111.342 de euro (aproximativ 541.000 de lei românești).

Parchetul European precizează că toate persoanele vizate beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri definitive de către instanțele competente din România.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share