Gimnaziul din satul Rediul Mare, raionul Dondușeni, nu va fi reorganizat, după ce consilierii raionali au respins propunerea de restructurare. Decizia a fost luată în cadrul ședinței Consiliului Raional Dondușeni, în urma discuțiilor privind situația instituției și a consultărilor cu părinții elevilor și cadrele didactice. Anunțul a fost făcut de către deputatul fracțiunii Partidul Nostru din Parlament, Nicolae Margarint, care alături de părinți și profesori a participat la ședință și a apărat drepturile elevilor.
”La solicitarea părinților a cadrelor didactice, am analizat activitatea acestei instituții și cadrul legal. La moment, în urma informației oficiale date de către Departamentul Educației a Consiliului Raional Dondușeni, pentru anul viitor sunt planificați și înscriși pentru studii 38 de elevi în clasele gimnaziale. Ceea ce este mai mult decât minimum necesar pentru a fi obligatorie această reorganizare. În cadrul ședinței cu consilierii am avut o adresare, i-am rugat, i-am adus argumentele inclusiv juridice și sociale pentru a nu permite reorganizarea acestei instituții. Ne bucurăm foarte mult și salutăm decizia consilierilor de a refuza reorganizarea, respectiv școala rămâne pentru anul viitor. Copiii își vor putea desfășura studiile în clasele gimnaziale în această instituție”, a anunțat Nicolae Margarint.
Părinții le-au mulțumit autorităților locale și deputatului Partidului Nostru pentru implicare, susținând că au fost sprijiniți pe parcursul mai multor săptămâni de consultări.
”Vă mulțumim că ne-ați sprijinit și ne-ți ajutat, ne-ați fost lături timp de o lună de zile. Le mulțumim și consilierilor pentru decizie corectă”, a spus un părinte.



