Șofer beat, prins la volan în Bălți. Carabinierii au intervenit și la două accidente produse în Comrat

Șofer beat, prins la volan în Bălți. Carabinierii au intervenit și la două accidente produse în Comrat
EnglishFrançaisРусский

Carabinierii au intervenit în mai multe incidente înregistrate în timpul misiunilor de patrulare și menținere a ordinii publice, fiind depistat un șofer în stare de ebrietate la Bălți și două accidente rutiere la Comrat.

Potrivit Inspectoratului General de Carabinieri, în noaptea trecută, o echipă mixtă formată dintr-un carabinier din cadrul Direcției Regionale „Nord” și un angajat al Inspectoratului de Poliție Bălți a observat pe strada Aerodromului un automobil de model Skoda Fabia care se deplasa haotic.

Mașina a fost stopată pentru verificări, iar în urma testării alcoolscopice cu aparatul Dräger s-a stabilit că șoferul avea o concentrație de 1,05 mg/l alcool în aerul expirat. Acesta a fost înlăturat de la volan, iar automobilul a fost transportat la parcarea specială.

Totodată, carabinierii din cadrul Direcției Regionale „Sud” au intervenit la două accidente rutiere produse în municipiul Comrat.

Primul accident s-a produs la intersecția străzilor Galațan și Gavrilov, unde un Renault Kadjar nu a acordat prioritate unei Dacia Logan care circula pe drumul prioritar, provocând o coliziune.

La scurt timp, echipa de patrulare a observat un alt accident la intersecția străzilor Lenina și Eliberării, în care au fost implicate un Mercedes-Benz și un Mercedes Sprinter.

În ambele cazuri nu au fost înregistrate persoane traumatizate. Carabinierii au asigurat măsurile de siguranță până la sosirea echipajelor specializate.

Inspectoratul General de Carabinieri îndeamnă șoferii să respecte regulile de circulație și să nu urce la volan sub influența alcoolului.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share