Lucrările la podul și pasajul de pe centura Bălți ”avansează”. Au fost montate grinzile pasajului

Lucrările la podul și pasajul de pe centura Bălți ”avansează”. Au fost montate grinzile pasajului
EnglishFrançaisРусский

Pe șantierul de reparație capitală a podului peste râul Răut și a pasajului peste calea ferată, de pe drumul național R6, în zona centurii municipiului Bălți, au fost montate grinzile pasajului rutier de la kilometrul 136,200.

Potrivit autorităților, în prezent, gradul de execuție este de 60% pentru pasaj și de 96% pentru podul peste râul Răut.

Pasajul are o lungime de 55,48 metri, este alcătuit din trei deschideri și are o lățime de 12,77 metri. Acesta va avea două benzi de circulație, două benzi de siguranță de câte un metru fiecare, două trotuare, precum și parapete pietonale și direcționale de protecție.

În perioada următoare, antreprenorul va executa placa de suprabetonare, va monta predalele, va realiza lucrările de hidroizolare a suprastructurii și va continua construcția căii podului.

Podul peste râul Răut, amplasat la kilometrul 136,450, are o lungime de aproximativ 43 de metri și este format din trei deschideri de câte 14,06 metri fiecare. Acesta dispune de două benzi de circulație și trotuare pe ambele părți, iar gabaritul de liberă trecere la nivelul căii podului este de 10,50 metri.

Valoarea totală a contractului este de 25 de milioane de lei, bani alocați din Fondul Rutier.

Autoritățile precizează că reconstrucția acestui obiectiv are un rol strategic în modernizarea rețelei rutiere naționale, urmând să contribuie la creșterea siguranței rutiere, fluidizarea traficului în zona municipiului Bălți și îmbunătățirea condițiilor de circulație pe drumul național R6 Chișinău – Orhei – Bălți.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share