Sandu s-a întâlnit cu membrii Consiliului Directorilor BERD

Sandu s-a întâlnit cu membrii Consiliului Directorilor BERD
EnglishFrançaisРусский

Președinta Maia Sandu a avut joi, la Chișinău, o întrevedere cu membrii Consiliului Directorilor Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), aflați într-o vizită în Republica Moldova. Discuțiile au vizat agenda de reforme, parcursul european al țării și proiectele finanțate de BERD.

Consiliul Directorilor este organul permanent de conducere al BERD, format din 23 de directori cu sediul la Londra. Fiecare director reprezintă un stat sau un grup de state acționare, iar Consiliul stabilește strategiile de țară ale Băncii și aprobă fiecare investiție.

În cadrul întrevederii, Maia Sandu a mulțumit BERD pentru parteneriatul de durată, menționând că instituția este cel mai mare investitor instituțional din Republica Moldova, cu finanțări de aproape 3 miliarde de euro de la începutul cooperării.

În discuții au fost evidențiate proiectele din domenii prioritare, precum securitatea energetică și interconectarea cu piața energetică europeană, infrastructura de transport și sprijinirea întreprinderilor mici și mijlocii.

Șefa statului a subliniat că aderarea la Uniunea Europeană rămâne ancora reformelor din Republica Moldova și a evidențiat rolul esențial al sectorului privat în procesul de integrare europeană.

Totodată, Maia Sandu a încurajat BERD să continue susținerea sectorului privat și să contribuie la atragerea investițiilor străine, în special a celor europene, în Republica Moldova.

La rândul lor, reprezentanții BERD au reconfirmat angajamentul instituției de a susține parcursul de reforme și de integrare europeană al Republicii Moldova prin proiecte cu impact asupra economiei și nivelului de trai.

Total
0
Shares
 
Total
0
Share